Новини та ділова аналітика для проактивних

Китай дозволив використовувати найбільший у світі радіотелескоп FAST вченим різних країн

10 січня 2021 — 11:48

Після виводу з експлуатації однієї з найпотужніших обсерваторій Аресібо (Arecibo) в Пуерто-Ріко, у Китаї відкрили найбільший у світі радіотелескоп для користування вченими з країн всього світу. Про це повідомляють видання LiveScience та французький інформагентство AFP.

П’ятисотметровий апертурний сферичний телескоп (FAST) – єдиний значущий у своєму роді прилад (після закриття іншого телескопа), котрий знаходиться у місті Пінгтанг, провінція Гуйчжоу. Він є найбільшим радіотелескопом у світі, навіть за обсерваторію Arecibo, яка до FAST 53 роки була найпотужнішою у світі спорудою для спостереження і стеження за різними об'єктами і явищами на Землі і в космосі. FAST побудована у 2016 р. Після двох пошкоджень кабелю на початку 2020 року радіотелескоп Arecibo в листопаді зламався. У результаті обсерваторію остаточно закрили.

Зараз FAST відкритий для астрономів з усього світу. «Наш науковий комітет має на меті зробити FAST відкритим для міжнародного співтовариства», – заявив Ван Цімін, головний інспектор центру операцій та розвитку FAST, агентству новин AFP під час візиту до обсерваторії.

Згідно з інформацією агентства, Китай прийме запити від іноземних учених, які хочуть використовувати прилад для своїх досліджень в 2021 році.

500-метрова гігантська супутникова антена FAST є найбільшою у світі – вона займає площу 30 футбольних майданчиків. Вартість її будівництва склала 1,1 мільярда юанів ($175 млн). Для звільнення місця під її будівництво було переселено багато тисяч місцевих жителів. FAST не тільки більший, ніж нині закритий телескоп Arecibo, але і втричі чутливіший за нього. FAST також оточений зоною «радіотехнічної тиші» довжиною 5 кілометрів, в якій заборонено використовувати мобільні телефони та комп'ютери.

«Ми надихалися тим, як в була зроблена структура Arecibo, яку поступово вдосконалювали, щоб побудувати наш телескоп», – сказав Цімін.

Радіотелескопи, такі як FAST, використовують антени та радіоприймачі для виявлення радіохвиль від радіоджерел у космосі: зірок, галактик, чорних дір тощо. Ці прилади також можуть бути використані для передачі радіосигналів і навіть відбиття радіосигналу від об'єктів у Сонячній системі (наприклад, від планет).

Китай вливає мільярди коштів у свою військову космічну програму і опублікував план стати до 2035 року світовим лідером у галузі штучного інтелекту, космосу, чистої енергетики та робототехніки.

Дослідники можуть використовувати FAST не просто для вивчення Всесвіту, а й для вивчення чужорідних світів та пошуку чужого життя.